Kod lakieru w samochodzie - gdzie znaleźć?

Każdy z nas, kiedykolwiek zastanawiał się nad dokładnym kolorem lakieru w naszym pojeździe. Być może planujemy naprawę, zmianę koloru lub po prostu chcemy zidentyfikować unikalny odcień, który nada charakteru naszemu samochodowi. Warto wiedzieć, że kod koloru lakieru znajduje się na tabliczce znamionowej, lecz jego lokalizacja może się różnić w zależności od marki i modelu pojazdu.

Kod lakieru - kolor lakieru - tabliczka znamionowa

Audi
W większości modeli samochodów Audi, kod koloru lakieru jest umieszczony na tabliczce znamionowej, którą znajdziesz w bagażniku, zazwyczaj na wewnętrznej ścianie. Kod jest często oznaczony jako "LY9H" lub "8W" i jest zlokalizowany obok "Trzeciego kodu". Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, skontaktuj się z dealerem Audi, który może dostarczyć kod na podstawie numeru VIN.

BMW
W przypadku samochodów marki BMW, kod koloru lakieru jest zazwyczaj umieszczony na tej samej tabliczce znamionowej, co numer VIN. Tabliczka ta znajduje się zwykle przy złączeniu deski rozdzielczej z przednią szybą, po prawej stronie. Poszukaj kodu oznaczonego jako "C1" lub "354". Alternatywnie, kod może być umieszczony na drzwiach kierowcy, od wewnętrznej strony.

Mercedes-Benz
Większość samochodów marki Mercedes-Benz posiada kod koloru lakieru na tabliczce znamionowej, która jest umieszczona na krawędzi drzwi kierowcy lub w bagażniku. Zazwyczaj oznaczony jako "1" lub "2", po których następuje kilka liter i cyfr. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skonsultuj się z lokalnym dealerem marki Mercedes-Benz lub uzyskaj kod na podstawie numeru VIN.

Volkswagen (VW)
W pojazdach marki Volkswagen, kod koloru lakieru jest również umieszczony na tabliczce znamionowej na krawędzi drzwi kierowcy lub w bagażniku. Kod może być oznaczony jako "L" lub na przykład "LD7W", "C9X", itp. Jeśli masz wątpliwości, dealer VW może pomóc uzyskać kod na podstawie numeru VIN.

Ford
W samochodach Forda, kod koloru lakieru jest zazwyczaj umieszczony na tabliczce znamionowej na krawędzi drzwi kierowcy lub na słupku B (między drzwiami kierowcy a pasażera). Oznaczenie to może być jako "EXT PNT" lub podobnie.

Toyota
W pojazdach marki Toyota, kod koloru lakieru znajdziesz na tabliczce znamionowej na krawędzi drzwi kierowcy lub na słupku B. Oznaczenie "C/TR" poprzedza kod lakieru, np. "1C0" lub "040".

Honda
W modelach Hondy, kod koloru lakieru jest zazwyczaj na tabliczce znamionowej na krawędzi drzwi kierowcy lub na słupku B. Oznaczenie to może być jako "PNT" lub "Paint Code", a po nim następuje kilka liter i cyfr, np. "NH-731P" lub "YR-508M".

Chevrolet
W samochodach marki Chevrolet, kod koloru lakieru jest często umieszczony na tabliczce znamionowej na drzwiach kierowcy lub w bagażniku. Wyszukaj oznaczenia "BC/CC", a po nim znajdzie się kod, na przykład "U8624" lub "WA8624".

Nissan
W większości modeli samochodów Nissan, kod koloru lakieru znajduje się na tabliczce znamionowej na krawędzi drzwi kierowcy lub na słupku B. Kod może mieć oznaczenie "KH3" lub "QX1". W razie wątpliwości, dealer Nissan może dostarczyć kod na podstawie numeru VIN.

Hyundai
W samochodach marki Hyundai, kod koloru lakieru jest zazwyczaj umieszczony na tabliczce znamionowej na krawędzi drzwi kierowcy lub na słupku B. Oznaczenie to może być jako "EXT" lub "Paint Code", a po nim następuje kilka liter i cyfr, np. "3D" lub "SWP".

Podsumowanie
Pamiętaj, że to ogólne wskazówki, a rzeczywiste umiejscowienie kodu koloru lakieru może się różnić w zależności od modelu i roku produkcji danego pojazdu. W przypadku wątpliwości, warto sięgnąć do instrukcji obsługi samochodu lub skonsultować się z lokalnym dealerem marki, by otrzymać precyzyjne informacje odnośnie kodu koloru w konkretnym pojeździe.

Jeśli napotkasz trudności, nasi eksperci ds. kolorystyki mogą określić odpowiedni kolor lakieru nawet bez znajomości kodu. Zachęcamy do odwiedzenia naszych stacjonarnych sklepów lakierniczych, których adresy znajdziesz na stronie głównej.